Yet Another Related Posts Plugin - en to mk_MK translation catalogue (89 entries)

en: Related Posts (YARPP)
mk_MK: Povrzani postovi (YARPP)

en: Related Posts
mk_MK: Povrzani postovi

en: Example post
mk_MK: Primeren post

en: Related posts brought to you by <a href='%s'>Yet Another Related Posts Plugin</a>.
mk_MK: Povrzani postovi doneseni za vas od <a href='%s'>Yet Another Related Posts Plugin</a>.

en: The MyISAM check has been overridden. You may now use the "consider titles" and "consider bodies" relatedness criteria.
mk_MK: Proverata na  MyISAM e prepisana. Sega mozete da koristite kriteriite povrzani so "smetaj gi naslovite" and "smetaj gi tekstovite"

en: YARPP's "consider titles" and "consider bodies" relatedness criteria require your <code>%s</code> table to use the <a href='http://dev.mysql.com/doc/refman/5.0/en/storage-engines.html'>MyISAM storage engine</a>, but the table seems to be using the <code>%s</code> engine. These two options have been disabled.
mk_MK:  Povrzanosta na "smetaj gi naslovite" i "smetaj gi tekstovite" na YARPP barrat vasata<code>%s</code> tabla da gi upotrebuva <a href='http://dev.mysql.com/doc/refman/5.0/en/storage-engines.html'>MyISAM storage engine</a>, no tablate izgleda go upotrebuva <code>%s</code> engine. Ovie dve opcii se onevozmozeni.

en: To restore these features, please update your <code>%s</code> table by executing the following SQL directive: <code>ALTER TABLE `%s` ENGINE = MyISAM;</code> . No data will be erased by altering the table's engine, although there are performance implications.
mk_MK: Za da gi povratite ovie funkcii, ve molime azurirajte ja vasata <code>%s</code> tabla taka sto kje ja izvrsite slednata SQL direktiva: <code>ALTER TABLE `%s` ENGINE = MyISAM;</code>. Nikakva data nema da bide izbrisana so izmenuvanjeto na prebaruvanjeto, iako kje ima implikacii na performans.

en: If, despite this check, you are sure that <code>%s</code> is using the MyISAM engine, press this magic button:
mk_MK: Dokolku i pokraj ovaa provera ste sigurni deka <code>%s</code> go koristi MyISAM engine, kliknete go magicnoto kopce:

en: Trust me. Let me use MyISAM features.
mk_MK: Veruvaj mi. Dozvoli mi da gi koristam MyISAM funkciite.

en: The YARPP database had an error but has been fixed.
mk_MK: YARPP bazata na podatoci imase greska, ama e ispravena.

en: The YARPP database has an error which could not be fixed.
mk_MK: YARPP bazata na podatoci ima greska koja sto ne moze da se ispravi.

en: Options saved!
mk_MK: Opciite se socuvani!

en: do not consider
mk_MK: ne smetaj

en: consider
mk_MK: smetaj

en: require at least one %s in common
mk_MK: baraj barem edna zaednicka %s

en: require more than one %s in common
mk_MK: baraj poveke od edna zaednicka %s

en: consider with extra weight
mk_MK: smetaj so ekstra tezina

en: "The Pool"
mk_MK: "Listata"

en: "The Pool" refers to the pool of posts and pages that are candidates for display as related to the current entry.
mk_MK: "Listata" se odnesuva na lista na postovi i stranici koi se kandidati za prikazuvanje kako povrzani so momentalnoto vnesuvanje.

en: Show password protected posts?
mk_MK: Prikazi gi postovite zastiteni so sifra?

en: Show only previous posts?
mk_MK: Prikazi gi samo prethodnite postovi?

en: day(s)
mk_MK: den(ovi)

en: week(s)
mk_MK: nedela/i

en: month(s)
mk_MK: mesec/i

en: Show only posts from the past NUMBER UNITS
mk_MK: Prikazi gi samo postovite od prethodnite NUMERICKI EDINICI

en: "Relatedness" options
mk_MK: "Povrzanost" opcii

en: more&gt;
mk_MK: poveke&gt;

en: The higher the match threshold, the more restrictive, and you get less related posts overall. The default match threshold is 5. If you want to find an appropriate match threshold, take a look at some post's related posts display and their scores. You can see what kinds of related posts are being picked up and with what kind of match scores, and determine an appropriate threshold for your site.
mk_MK: Sto poveke podudaranja, toa porestriktivni ke bidat, i dobivate pomalku srodni temi vo celina. Standardnoto podudaranje e 5. Ako sakate da najdete soodvetno podudaranje, poglednete gi prikazanite postovi na nekoi od prethodnite postovi i nivnite rezultati. Ke vidite kakvi vrsti na povrzani postovi se izbrani i kakva im e podudarnosta, i ke mozete da odredite soodvetno podudaranje za vasiot sajt.

en: Match threshold:
mk_MK: Podudarna vrednost

en: Titles:
mk_MK: Naslovi:

en: Bodies:
mk_MK: Tekstovi:

en: There is a new beta (%s) of Yet Another Related Posts Plugin. You can <a href="%s">download it here</a> at your own risk.
mk_MK: Postoi nova beta (%s) na Yet Another Related Posts Plugin. Mozete da go <a href="%s"> prezemete tuka na sopstvena odgovornost.

en: Display options <small>for your website</small>
mk_MK: Prikazi gi opciite <small>za vasiot websajt</small>

en: Automatically display related posts?
mk_MK: Avtomatsko prikazuvanje na povrzani postovi?

en: This option automatically displays related posts right after the content on single entry pages. If this option is off, you will need to manually insert <code>related_posts()</code> or variants (<code>related_pages()</code> and <code>related_entries()</code>) into your theme files.
mk_MK: Ovaa opcija avotmatski gi prikazuva povrzanite postovi odma posle sodrzajot na sekoja vnesena strana. Dokolku ovaa opcija e isklucena, ke morate racno da gi vnesete <code>povrzani_postovi()</code> ili varijantite (<code>povrzani_stranici()</code> i <code>povrzani_vnesuvanja()</code>) vo vasite fajlovi na tema.

en: Website display code example
mk_MK: Primer na prikazot na websajt kodot

en: (Update options to reload.)
mk_MK: (Azurirajte gi opciite za da ja vcitate stranata povtorno)

en: Maximum number of related posts:
mk_MK: Maksimalen broj na povrzani postovi:

en: Display using a custom template file
mk_MK: Prikazi koristejki prilagodena definirana datoteka

en: This advanced option gives you full power to customize how your related posts are displayed. Templates (stored in your theme folder) are written in PHP.
mk_MK: Ovaa napredna opcija vi dava polnomok da prilagodite kako ke bidat prikazani vasite povrzani postovi. Definiciite (socuvani vo vasiot folder od tema) se napisani vo PHP.

en: Template file:
mk_MK: Datoteka na definicija:

en: Before / after related entries:
mk_MK: Pred/Posle povrzani vnesuvanja:

en: For example:
mk_MK: Na primer:

en: Before / after each related entry:
mk_MK: Pred/Posle sekoe povrzano vnesuvanje:

en: Show excerpt?
mk_MK: Prikazi  go izvodot?

en: Excerpt length (No. of words):
mk_MK: Dolzina na izvodot (borj na zborovi):

en: Before / after (Excerpt):
mk_MK: Pred/Posle (Izvod):

en: Order results:
mk_MK: Poredi gi rezultatite:

en: score (high relevance to low)
mk_MK: rezultat (od visoka naprema niska vaznost)

en: score (low relevance to high)
mk_MK: rezultat (od niska naprema visoka vaznost)

en: date (new to old)
mk_MK: data (od novo naprema staro)

en: date (old to new)
mk_MK: data (stao naprema novo)

en: title (alphabetical)
mk_MK: naslov (alfabetski)

en: title (reverse alphabetical)
mk_MK: naslov (obratno alfabetski)

en: Default display if no results:
mk_MK: Podrazbirano prikazuvanje dokolku nema rezultati:

en: Help promote Yet Another Related Posts Plugin?
mk_MK: Pomogni vo promocija na Yet Another Related Posts Plugin?

en: This option will add the code %s. Try turning it on, updating your options, and see the code in the code example to the right. These links and donations are greatly appreciated.
mk_MK: Ovaa opcija ke go dodate kodot %s. Probajte da ja ukljucite taka sto ke gi azurirate vasite opcii, i poglednete go kodot vo primerok na kodot na desna strana. Ovie linkovi i donacii se mnogu ceneti.

en: Display options <small>for RSS</small>
mk_MK: Prikazi opcii za <small>za RSS</small>

en: Display related posts in feeds?
mk_MK: Prikazi g povrzanite postovi vo novostite?

en: This option displays related posts at the end of each item in your RSS and Atom feeds. No template changes are needed.
mk_MK: Ovaa opcija gi prikazuva povrzanite postovi na kraj na sekoja stavka vo vasite RSS i Atom novosti (kolumni). Ne se potrebni nikakvi izmeni na definicii.

en: Display related posts in the descriptions?
mk_MK: Prikazi gi povrzanite postovi vo opisite?

en: This option displays the related posts in the RSS description fields, not just the content. If your feeds are set up to only display excerpts, however, only the description field is used, so this option is required for any display at all.
mk_MK: Ovaa opcija gi prikazuva povrzanite postovi vo RSS polinjata za deskripcija, ne samo vo sodrzajot. Dokolku vasite polinja se podeseni da prikazuvaat izvodi, vrpocem, samo poleto za opis (deskripcija) se koristi, taka ovaa opcija e potrebna za bilo koe prikazuvanje.

en: RSS display code example
mk_MK: Primer na RSS prikazuvanje na kodot

en: Before / after (excerpt):
mk_MK: Pred/Posle (izvod)

en: %f is the YARPP match score between the current entry and this related entry. You are seeing this value because you are logged in to WordPress as an administrator. It is not shown to regular visitors.
mk_MK: %f e YARPP rezultat na podudaranje pomegu momentalniot vnes i ovoj povrzan vnes. Ja gledate ovaa vrednost zatoa sto ste logirani na WordPress kako administrator. Ne e prikazana na regularni posetiteli.

en: These are the related entries for this entry. Updating this post may change these related posts.
mk_MK: Ova se povrzanite vnesuvanja so ova vnesuvanje. Azuriranje na ovoj post moze da gi izmeni ovie povrzani postovi.

en: Whether all of these related entries are actually displayed and how they are displayed depends on your YARPP display options.
mk_MK: Da li ovie povrzani postovi ke bidat prikazani i kako ke bidat prikazani zavisi od vasite YARPP opcii za prikazuvanje.

en: No related posts.
mk_MK: Nema povrzani postovi.

en: Related posts:
mk_MK: Povrzani postovi:

en:  or
mk_MK: ili

en: Settings
mk_MK: Podesuvanja

en: Title:
mk_MK: Naslov:

en: Related entries may be displayed once you save your entry
mk_MK: Povrzani postovi moze da bidat prikazani koga ke go socivate svoeto vnesuvanje.

en: YARPP limits the related posts list by (1) a maximum number and (2) a <em>match threshold</em>.
mk_MK: YARPP ja ogranicuva listata na povrzani postovi so (1) maksimum broj i (2) na <em>podudarna vrednost</em>.

en: YARPP on Twitter
mk_MK: YARPP na Twitter

en: YARPP on the Web
mk_MK: YARPP na Web

en: Contact YARPP
mk_MK: YARPP kontakt

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">View version %4$s details</a> or <a href="%5$s">update automatically</a>.
mk_MK: Postoi nova verzija na %1$s. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">View version %4$s details</a> ili <a href="%5$s">update automatically</a>.

en: Please try <a href="%s" target="_blank">manual SQL setup</a>.
mk_MK: Molam probajte <a href="%s" target="_blank">manual SQL setup</a>.

en: by <a href="%s" target="_blank">mitcho (Michael 芳貴 Erlewine)</a>
mk_MK: od <a href="%s" target="_blank">mitcho (Michael 芳貴 Erlewine)</a>

en: Configure
mk_MK: Konfiguriraj

en: Thank you for installing <span>Yet Another Related Posts Plugin</span>!
mk_MK: Fala za instaliranje na <span>Yet Another Related Posts Plugin</span>!

en: Make sure to visit the <a>Related Posts settings page</a> to customize YARPP.
mk_MK: Posetete <a>Povrzani Postovi stranica za podesuvanja</a> za da go podesite YARPP.

en: Post types considered:
mk_MK: Vrsti na postovi zemeni vo obzir:

en: Disallow by %s:
mk_MK: Onevozmozi za %s:

en: Display results from all post types
mk_MK: Prikazi gi rezultati za site tipovi na postovi

en: When "display results from all post types" is off, only posts will be displayed as related to a post, only pages will be displayed as related to a page, etc.
mk_MK: Koga "prikazi gi rezultati za site tipovi na postovi" e isklucena, samo postovi ke bidat prkazani povrzani so post, samo stranici ke bidat prikazani povrzani so stranica, itd.

en: Rate YARPP on WordPress.org
mk_MK: Oceni go YARPP na WordPress.org

en: Save Changes
mk_MK: Socuvaj gi izmenite
